Teneryfa logo

    

Wyspy Kanaryjskie
Teneryfa, Gomera, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Palma

    

Wakacje Wakacje podróże


* Gran Canaria    * Teneryfa     * Fuerteventura     * La Palma     * La Gomera     * El Hierro     * Lanzarotte    

PRZYRODA-PARKI                      

OCEAN-GÓRY-SKAŁY                      

ARCHITEKTURA                      

HOTELE i PLAŻE                      

KARNAWAŁ                      INFORMACJE ogólne o TENERYFIE
INFORMACJE ogólne
o TENERYFIE
Teneryfa, największa z Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim, odległa ok.100 km od północno-zachodnich wybrzeży Afryki.
Należy do Hiszpanii. Najwyższy szczyt Hiszpanii znajduje się właśnie na Teneryfie - Pico de Teide (3718 m n.p.m.). Z trzynastu wysp mamy siedem dużych : Teneryfa, Hierro, Gomera, La Palma, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura i sześć wysp mniejszych niezamieszkałych. Wszystkie są pochodzenia wulkanicznego i górzystej powierzchni.

Powierzchnia Teneryfy wynosi ponad 2 tys. km2. Wyspa liczy ponad 700 tys. stałych mieszkańców z których 1/3 mieszka w stolicy wyspy Santa Cruz. Miasta wyspy od Los Christianos i Playa Americas poprzez Medano ,Gumar, Candelarię , i stolicę aż do Puerto de La Cruz, łączy autostrada /maxymalna prędkość 120km/h/. Z południa wyspy do stolicy /np z Los Christianos do Santa Cruz/ przejazd samochoem zajmuje w praktyce ok 40 minut, do Puerto Cruz następne 30 minut. Pozostałe drogi w kierunku wnętrza wyspy i w rejonie pomiędzy Puerto Cruz, Icod, poprzez Mascę aż do Adeje to drogi o dobrej nawierzchni zabezpieczone przed wypadnięciem ale o dużych nachyleniach i ekspozycjach. W niektórych miejscach /co jest oznakowane/ narażone na spadające skały .

Teneryfa posiada klimat podzwrotnikowy o cechach morskich. Nazywany wieczną wiosną z uwagi na ciągły delikatny wiatr znad atlantyku. Przez cały rok temperatura powietrza znajduje się w przedziale od 20 - 28 stC, temperatura wody morskiej jest o kilka stopni niższa 18 - 23 stC. Wysoki masyw wulkanu dzieli Teneryfę na dwa zasadniczo różniące się obszary. Na południu wybrzeże wyspy jest upalne i suche , gdyż dociera z tam powietrze z Afryki. Po stronie północno-zachodniej jest wilgotno i nieco chłodniej co sprzyja występowaniu roślinności.W Icod po stronie północnej rośnie szczególna /endemiczna/ odmiana juki - drzewo smocze, które uznawane jest za symbol tych wysp. Na całej wyspie wyraźnie zaznacza się piętrowość roślinna, typowa dla klimatu zwrotnikowego. Do ok. 800 m n.p.m. występuje roślinność półpustynna, do 2000 m n.p.m. lasy sosnowe, powyżej których pojawiają się zbiorowiska krzewiaste oraz roślinność wysokogórska. Na wyspie rozwinięła się uprawa bananów, drzew cytrusowych, winorośli,trzciny cukrowej oraz warzyw. Ludność zajmuje się też rybołówstwem.
Wyspy Kanaryjskie nazywano już w starożytności Wyspami Szczęśliwymi . Łagodny klimat, piękne krajobrazy, doskonale przygotowana baza hotelowo-gastronomiczna oraz niezwykle gościnni mieszkańcy sprawiają, że Teneryfa w pełni zasłużyła na miano szczęśliwych .
Z uwagi na wolnocłowy charakter wyspy ceny wielu produktów nie odbiegaja od znanych nam w kraju, a czasami są niższe.
Przykładowo:
Wypożyczenie samochodu na tydzień /z pełnym ubezpieczeniem/ 120 - 200 Euro.
Obiad pizza 6, pełny 10 Euro
Benzyna ok 0,6 Euro
Wino 1,5 - 10 Euro w lokalu 6 - 60 Euro
Woda 1Euro 5 litrów
Wjazd kolejką linową na wulkan, wejście do Loro Parku 20 Euro /dorośli/
Dla oszczędnych: w Santa Cruz znajduje się kilka dużych marketów /spożywcze/ a w okolicach Playa Americas Hala Macro Cash & Carry .
Zobacz uzupełnienie informacji w relacji Pana Krzysztofa mieszkajacego na Teneryfie /maj - 2008/ >>> poniżej

AVER - solidne zaopatrzenie onlineWitam.
Przypadkiem znalazłem się na waszej stronie o Teneryfie tak się składa że mieszkam tu już 1,5 roku i pewne sprawy wymagają małej poprawki.
Mieszkam na Playa Americas dokładnie na zachodniej części tzw Playa Fanabe.Ta część jest teraz bardzo rozbudowywana o nowe hotele ,sklepy,kompleks kin itp. Zdecydowanie jest to najładniesza część Americas zupełne przeciwieństwo od Centrum ave.Veronicas.
Moim zdaniem najlepszym miejscem do robienia zakupów art.spożywczych ,chemi itp. są markety Mercadona których na samej Americas jest kilka,są tanie,a przedewszystkim zawsze mają morskie ryby z nocnych połowów w bardzo dobrych cenach.Kwestia przejazdu autem do Santa Cruz w 40 min.Owszem wykonalne ale może zakończyć się mandatem (150E).Na tym odcinku zawsze jest spory ruch a z Los Christianos do Santa jest 67km.Sprawa wolnocłowa Teneryfy przedstawia się w taki sposób:kosmetyki,perfumy,papierosy i alkohol. Tak są w cenach bardzo atrakcyjnch odradzam kupywania elektroniki w sklepach prowadzonych przez Hindusów. Bardzo często po wejściu do takiego sklepu kupimy coś czego nie chcieliśmy a co najgorsze okazuje sie że jest to towar słabej jakości i mimo atrakcyjnego rabatu przepłaciliśmy.Jeśli kumuś jest potrzebna ,kamera,aparat itp.W centrum Americas jest wielki sklep z elektroniką MAYA (obok MacDonalda) Gdzie kupimy towary napewno dobrej jakości i na pewno marki za jaką płacimy. Jesli chodzi o przyrodę ,parki to naprawdę cała wyspa jest tak niesamowita że pobyt 14 dniowy jest o wiele zakrótki .
Hiszpanie są bardzo miło nastawieni na turystów z Polski co można odczuć coraz wiecej ludzi zaczyna mówić po Polsku a przynajmniej odróżniać nasz język od Rosyjskiego.Co jest bardzo miłe jak ktos nie krzyczy za nami po Rosyjsku :Moscwa lub Dzień Dobry :)) 4 KM od Los Christianos jest Jungle Park bilet kosztuje 10E i jest warty każdego centima.Białe tygrysy ,białe lwy których jest telko 27 na świecie.Nie jest zbudowany z takim rozmachem jak Loro Park ale ma swoje atrakcje jak np: show z dzikimi ptakami.Proszę sobie wyobrazić ogromnego kondora przelatującego 0,5m na głową.
Jeśli ktos chce kupić ubranie ładne i eleganckie musi uadać się do Santa Cruz polecam EL CorteIngles. Wielki 4piętrowy sklep w centrum 5min drogi od dworca autobusów.Autobusy na Teneryfie kursują od wczesnych do nocnych godzin teraz można dojechać już wszędzie. Najlepiej kupić BONOBUS(na stacji tylko) wtedy ceny biletów są atrakcyjne np:Americas do Puerto bilet kosztuje 13 euro z bonobus tylko 5.
Jesli mają Państwo jakieś pytania chętnie odpowiem. Pozdrawiam Krzysztof
....................................................................... Dziekuję Krzysztofie za wkład do naszej strony!
Pozdrawiam JurekPRACA za granicą !!!
Zobacz teraz darmową wersję demo PRACA ZA GRANICĄ

"...to jest dobre, przyda Ci się, czytałem i naprawdę polecam"
Podstawowe Informacje o wyspach Mapka Teneryfy i plany miast
Informacje prosto z wysp - Newsy !!! Linki do stron o Teneryfie
Opisz swoje wrażenia z pobytu na wyspie !!! Zareklamuj się ! Zdjęcia i relacje nadesłane Współpraca - kontakt

Akumulatory żelowe i AGM do UPS-ów

Powrót do strony głównej                       Cofnij do góry                       Copyright © by www.ave.net.pl/teneryfa/

KASZUBY - fotoklimaty; Kaszuby - jeziora; Mapy Kaszub ; Agroturystyka, Ośrodki wczasowe, Campingi; Rezerwaty przyrody Trójmiasta; Narty biegowe - zimowy portal; Bramka SMS
EGIPT; Kair - Giza - Piramidy SYNAJ - Sharm el Sheik, nurkowanie ; Góra Synaj; REJS PO NILU ; Luxor Karnak Teby; Nil - Asuan; HURGADA; Egipt: Info, temperatury
CHORWACJA autem: Alpy - Włochy - Słowenia - Korczula ; Opis Trasy; DUBROWNIK; TROGIR ; KORCZULA ; Jeziora PLITWICKIE
FRANCJA - Luksemburg : wyprawa samochodowa ; Paryż; Mont Saint Michael; Dolina Loary; Atlantyk - Biskaje Carcassonne; Luxemburg
BATERIE, Akumulatory do UPS-ów